Endodoncja

P

otocznie nazywana leczeniem kanałowym. Głębokie ubytki próchnicowe, duże wypełnienia, urazy zębów mogą być przyczyną zapalenia miazgi. Jeżeli ząb jest zakwalifikowany do leczenia kanałowego oznacza to, że bakterie z próchnicy pokonały szkliwo, zębinę i dotarły w głąb korzenia – do unerwionej miazgi zęba, która jest połączona krwioobiegiem z całym organizmem. Ta sytuacja  jest niebezpieczna zarówno dla zęba jak również wpływa negatywnie na stawy, serce, nerki i inne narządy.

Podczas leczenia lekarz usuwa z kanałów pozostałości nerwu oraz bakterie. Oczyszczanie przeprowadzane jest dwiema metodami: mechaniczną i chemiczną. Dokładna dezynfekcja systemu kanałów korzeniowych jest podstawą osiągnięcia dobrych rezultatów leczenia. Prawidłowo wykonany zabieg endodontyczny pozwala zachować ząb na wiele lat. Leczenie kanałowe wymaga staranności, doświadczenia w tej dziedzinie, oraz nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu. Dzięki zastosowaniu leczenia kanałowego możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze niedawno musiałyby zostać usunięte.

Korzystamy w CzarMedica z najnowszego modelu Enopilota, który pozwala zarówno precyzyjnie zmierzyć długość kanałów, dokładnie je oczyścić jak i wypełnić. Podczas leczenia endodontycznego wykonujemy najwyższej jakości komputerowe zdjęcia rentgenowskie.

Etapy leczenia endodontycznego (kanałowego)

  • Diagnoza – po wykonaniu zdjęcia RTG określa się liczbę kanałów oraz ich topografię.
  • Oczyszczenie korony zęba – ząb zostaje oczyszczony z próchnicy, a ściany zęba opracowywane są w sposób umożliwiający łatwy dostęp do wszystkich kanałów korzeniowych.
  • Oczyszczenie kanałów – zainfekowana miazga jest usuwana ze wszystkich kanałów korzeniowych. Następnie wykonywana jest dezynfekcja chemiczna, która ma na celu doczyszczenie kanałów z pozostałości bakterii, które nie zostały usunięte mechanicznie.
  • Wypełnienie oczyszczonych kanałów – w korzeniach puste kanały zostają wypełnione specjalnym preparatem, który zapewnia szczelną barierę przed ponownym przeniknięciem bakterii.
  • ostatnim etapem leczenia jest odtworzenie anatomicznych kształtów zęba.