Profilaktyka

Zdecydowanie lepiej na bieżąco dbać o stan swojego uzębienia, niż później podejmować próby leczenia, gdy mamy do czynienia z zaawansowaną próchnicą. Działalność profilaktyczna polega na lakowaniu, lakierowaniu i skalingu w celu usunięcia złogów nazębnych oraz poprawy wyglądu uzębienia.

Niestaranna higiena jamy ustnej może prowadzić do chorób i stanów zapalnych przyzębia, które wymagają bardziej inwazyjnych metod leczenia. W naszym gabinecie stomatologicznym pacjent może liczyć na skuteczną profilaktykę, która pozwoli uniknąć podobnych nieprzyjemności.

Z zakresu profilaktyki proponujemy:

  • Instruktaż higieny jamy ustnej
  • skaling czyli usuwanie kamienia nazębnego
  • lakierowanie zębów/fluoryzacja
  • lakowanie zębów

Skaling

To zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków. Nagromadzenie złogów nazębnych jest bardzo szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej oraz całego organizmu. Aby zapobiec ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej powierzchnie zębów są polerowane przy użyciu szczoteczek, past lub gumek. Zalecane lakierowanie pozabiegowe.

Lakierowanie

To nakładanie specjalnego lakieru fluorkowego na powierzchnie wszystkich zębów o wysokiej zawartości fluoru. Zabieg jest wykonywany zarówno u dzieci jak i dorosłych. Lakierowanie wzmacnia zęby i sprawia, że są bardziej odporne na próchnicę. Stosowane jest głównie w profilaktyce próchnicy i przy nadwrażliwości zębów.

Lakowanie

To zabieg profilaktyczny polegający na uszczelnieniu bruzd, szczelin oraz zagłębień w zębach stałych. Dzięki lakowaniu eliminowana jest możliwość rozwoju bakterii w trudno dostępnych miejscach na powierzchniach żujących zębów trzonowych. Dzięki temu zabiegowi zmniejszamy ryzyko wystąpienia próchnicy. Lakowanie stosuje się zazwyczaj u dzieci, do 6 miesięcy od pojawienia się zęba stałego.

Higienizacja zębów daje efekt widoczny już po pierwszym zabiegu – zęby stają się bielsze, pozbawione brzydkich osadów i przebarwień.